Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Želovce, okres Veľký Krtíš

Zsélyi Nagy Lajos

zselyi nagy lajosZsélyi Nagy Lajos, spisovateľ a básnik, nositeľ významných domácich i zahraničných vyznamenaní. Podľa mena, ale aj z celej svojej duše bol želovčanom. Miesto narodenia, podľa matriky je Sklabiná, kde práve v tom čase bol jeho otec kováčom, ale i to ho akoby užšie spájalo s literatúrou a známym obľúbeným spisovateľom Kálmánom Mikszáthom. Úplná náhoda je i to, že Nagy Lajos – otec, bol kováčom v tej dielni, ktorú mal Mikszáth v detstve tak rád, že ju vo svojich dielach viac ako 300 krát spomína.

Do ľudovej školy chodil v Želovciach a to denne peši z pusty Karikáš. V roku 1954 v Komárne maturoval. Bol poslucháčom  Komenského univerzity v Bratislave, neskôr učil na vidieckych školách, medzi iným i v Želovciach.

Bol redaktorom maďarského vysielania Slovenského rozhlasu, reportérom denníka Új szó, a spolupracovníkom týždenníka Hét. Od roku 1957 pravidelne písal a publikoval. Na počiatku sa venoval romantickým a idylickým témam. K humoru a kritike prešiel až v diele Hrôza priestoru, ktoré vydal v r. 1977. Jeho ďalšie diela zožali úspech jak zo strany kritikov, tak i zo strany čitateľskej verejnosti. Zbierka pod názvom „Človiečik, bor sa!“ prináša okrem satiry a irónie i kritiku spoločnosti podloženú životnými skúsenosťami. Jeho básne pre deti preukazujú všestranný záujem a tvorivé schopnosti. Posledná vydaná zbierka, z roku 2005 pod názvom „A raz zmiznem“, mu priniesla nové literárne ocenenie, avšak pre chorobu si ho už osobne prevziať nemohol.

Dlhotrvajúcej ťažkej chorobe podľahol v 70. roku svojho života. Nás želovčanov - so spisovateľom Zs. Nagy Lajos-om spájajú nielen priestor a čas, v ktorom sme spolu žili, ale najmä to, že veľká časť jeho diela sa viaže k nám. Písal o nás a písal pre nás.

 Mikszáth raz jednému novinárovi povedal: Spisovateľa nie je možné vyznamenať ani vencami, ani slávobránou tak, ako keď čitatelia spoznajú jeho diela.  Bude dobré, ak my želovčania, jediného spisovateľa – rodáka obce,  takto vyznamenáme.


 
  • zsé - foto.jpg

  • osobné veci v múzeu.JPG

  • v múzeu.jpg

  • pamätná tabuľa na kultúrnom dome.JPG

  • hrob na cinotríne.JPG

  • na cintoríne.JPG


 


4458507

Úvodná stránka